ORSZAK ŚW. MIKOŁAJA | 2015

ORSZAK ŚW. MIKOŁAJA | 2015

Setki dzieci i dorosłych w specjalnych przebraniach wzięło udział w orszaku św. Mikołaja, który wyruszył w sobotę, 5 grudnia 2015 r. około godz. 13 z placu przed archikatedrą na wzgórze Czwartek, do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja. – Nie wykrzywiajcie jego obrazu, pokazujcie prawdziwe oblicze św. Mikołaja – apelował ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii.

– Chcemy przybliżyć postać św. Mikołaja jako wybitnego pedagoga, wychowawcy, nauczyciela, który jest patronem dzieci i młodzieży – mówił ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Chcemy pokazać prawdziwe oblicze świętego, kapłana, biskupa. Chcemy rozwiać wątpliwości, jakie narosły wokół św. Mikołaja, którego przedstawia się jako czerwonego krasnala czy – na Wschodzie – jako dziadka Mroza. Chcemy pokazać prawdziwą sylwetkę świętego.

Zaplanowane wydarzenia związane z postacią św. Mikołaja miały również inny cel. Promocję dobrego wychowania.

– To jest misją naszej fundacji – podkreślał prezes Czakon. – Dobre wychowanie to doprowadzenie do takiego rozwoju młodego człowieka, aby był dobry, uczciwy, szlachetny. Żeby był dobrym obywatelem i patriotą. A także – żeby był dobrze przygotowany do życia.

W czasie uroczystości odpustowych można było zwiedzać krypty kościelne. Zaplanowano także charytatywną loterię św. Mikołaja i wystawę prac konkursowych „Św. Mikołaj w oczach dzieci i młodzieży”.

Źródło: www.kurierlubelski.pl