Orszak Świętego Mikołaja

O Orszaku Świętego Mikołaja

Po raz dziesiąty w historii Lublina w dniu 3 grudnia 2023 r. w niedzielę odbędzie się Orszak Świętego Mikołaja, który przejdzie ulicami miasta. Lubelski orszak ma być świętem radości, do którego zostali zaproszeni uczniowie z okolicznych szkół, parafianie oraz mieszkańcy Lublina.

Ma to być barwny korowód. Św. Mikołaj będzie niósł worek prezentów, odwiedzi między innymi dzieci w Domu Dziecka przy ul. Sierocej, ul. Dymowskiego i ul. Słowikowskiego, a także małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Gębali oraz dzieci niepełnosprawne i niewidome w Specjalistycznym Ośrodku Wychowawczym przy ul. Hirszfelda.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:30 na Rynku Głównym Starego Miasta Lublina występem różnych zespołów dziecięcych z udziałem gwiazd muzyki rozrywkowej. A następnie po występach nastąpi wyjście barwnego orszaku i przemarsz ulicami: Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Słowikowskiego i zakończy na placu przed kościołem św. Mikołaja.

Jako parafia pw. św. Mikołaja chcemy pobudzić mieszkańców Lublina, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących, skrzywdzonych przez los, a także wyprostować skrzywiony przez współczesne media i wszechobecną komercję wizerunek św. Mikołaja.

W trakcie orszaku św. Mikołaj odwiedzi około 1000 dzieci ze wspomnianych ośrodków, a w pochodzie weźmie udział kilka tysięcy mieszkańców Lublina i okolic.

W związku z tym ogromnym przedsięwzięciem odbędą się różne przedstawienia, koncerty oraz dwa ogólnopolskie konkursy: literacki i plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „Św. Mikołaj w oczach dzieci i młodzieży – I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Zwracam się z uprzejmą prośbą o zainteresowanie się i wsparcie finansowe tego wydarzenia.