ORSZAK ŚW. MIKOŁAJA | 2016

W sobotę – 3 grudnia 2016 roku – Orszak św. Mikołaja już po raz trzeci przeszedł ulicami Lublina. Rozpoczął się na pl. Katedralnym. – Święty Mikołaj do dzieci na świecie przyjedzie za kilka dni, a do Lublina przyjechał już dzisiaj, bo my szczególnie kochamy świętego Mikołaja – mówił do uczestników orszaku arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. – Kochamy go dlatego, że jest dobry, pomaga, że zawsze jest zatroskany o tych, którzy potrzebują pomocy. Sami chcielibyśmy być znani, kochani i lubiani, więc naśladujmy świętego Mikołaja.

Dalsza część festynu miała miejsce na Czwartku, przy kościele, którego patronem jest właśnie św. Mikołaj. Były nie tylko wspólne zdjęcia ze świętymi Mikołajami. Niektóre dzieci, żeby „uwierzyć” musiały „świętego” dotknąć a nawet pociągnąć za brodę.

Nie lada atrakcją było również ważenie św. Mikołaja. Na jednej szali zasiadł „święty” a na drugiej – stanęły beczki z monetami. I chociaż monet trzeba było dosypać to szalę udało się przeważyć. – Śmiesznie to wyglądało jak św. Mikołaj unosił się w powietrzu – opisywała 7-letnia Weronika.

Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji. Podczas kiermaszu charytatywnego można było kupić m.in. świąteczne ozdoby. Na zmarzniętych czekała zaś grochówka i gorąca herbata. Były też występy artystyczne i oczywiście prezenty. Także te duchowe.

Orszak św. Mikołaja to jeden z elementów trwających do wtorku uroczystości ku czci św. Mikołaja w Lublinie.

Źródło: www.dziennikwschodni.pl