Obchody odpustu ku czci św. Mikołaja organizowane są w terminie od 6 do 9 grudnia 2018 r.

W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja – wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla parafian, mieszkańców miasta, a w szczególności dla dzieci i młodzieży. Głównym celem organizacji obchodów odpustowych Mikołaja jest ukazanie wizerunku prawdziwego św. Mikołaja, biskupa, jako patrona i orędownika dzieci i młodzieży.

Na program wydarzeń odpustowych składają się:

• 6 grudnia – Uroczystości odpustowe wraz z sumą odpustową o godz. 1800 – kościół p.w. św. Mikołaja, Wzgórze Czwartek.
  • 8 grudnia - Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży oraz musical o św. Mikołaju - Filharmonia Lubelska.
  • 9 grudnia – Orszak św. Mikołaja – z rynku Starego Miasta na Wzgórze Czwartek.

Wydarzenia towarzyszące obchodom odpustu to przede wszystkim ogólnopolskie konkursy literacki i plastyczny, w których co roku bierze udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży, a także konkurs zbiórki bilonu dla przedszkoli i szkół podstawowych pt. „Ile waży św. Mikołaj?”.

W ramach odpustu św. Mikołaja organizowana jest akcja modlitewna Duchowy Prezent Świętego Mikołaja. Jest to zachęta, kierowana do rodziców, do podjęcia modlitwy za własne dzieci i wręczenia im pisemnej deklaracji takiego zobowiązania, jako Duchowego Prezentu Świętego Mikołaja, w ramach wspomnienia biskupa Mikołaja 6 grudnia. Przygotowaliśmy specjalne obrazki – Duchowe Prezenty Świętego Mikołaja – które są symbolem podjętej deklaracji modlitwy. Wzorem lat poprzednich obrazki będą wysyłane pocztą tradycyjną wszystkim zainteresowanym.

Orszak św. Mikołaja jest finałowym wydarzeniem obchodów odpustowych ku czci św. Mikołaja. W czasie Orszaku zakończy się ogólnoświatowa akcja rozdawania Duchowych Prezentów św. Mikołaja. Do dzieci przybędzie św. Mikołaja, który rozda Duchowe Prezenty dla wszystkich obecnych. Uczestniczy Orszaku spróbują ustanowić rekord ilości osób przebranych za prawdziwego św. Mikołaja (biskupa). Św. Mikołaj zostanie zważony na ogromnej wadze, dla której przeciwwagę będą stanowiły monety zebrane podczas charytatywnej akcji „Ile waży św. Mikołaj?”.